Aktualna wersja: 19.10.28


Generowanie pliku JPK na podstawie danych zawartych w tabelach DBF

Kilkanaście lat temu, większość programów księgowych posługiwało się tabelami danych w formacie DBF. W dniu dzisiejszym są nadal stosowane i chętnie wykorzystywane w różnego rodzaju interfejsach pośredniczących w wymianie danych pomiędzy aplikacjami. Również Program-JPK posiada gotowy kreator importu danych z plików DBF.


Generowanie plików JPK na podstawie tabel DBF

Funkcja znajduje się w Menu/JPK/Import z DBF. W podkatalogu .\Import\ instalator umieścił przykładowe tabele DBF z danymi, które możemy wykorzystać do przetestowania funkcji generowania JPK_VAT z danych DBF.

  • Przycisk [Otwórz] otwiera tabele z podanego katalogu.
  • Przycisk [Puste DBF] tworzy puste tabele w podanym katalogu wg struktury wymaganej przez program. Nowe tabele należy wypełnić danymi z własnej aplikacji księgowej. Zadanie do wykonania przez programistę. Struktury tabel są zgodne ze specyfikacją plików JPK.


Generowanie plików JPK na podstawie tabel DBF

Po załadowaniu danych otrzymujemy informację o liczbie wczytanych faktur sprzedaży oraz zakupu. Po włączeniu opcji [Pokaż odczytane tabele źródłowe DBF], program wyświetli dwie dodatkowe zakładki w kolejnych krokach kreatora. Będą one zawierać załadowane dane w tabelach DBF.

Domyślnie funkcja jest wyłączona w celu skrócenia czasu importu.JPK_VAT faktury sprzedaży

Tabela DBF z fakturami sprzedaży. Uzyskamy dostęp do tego widoku po włączeniu odpowiedniej funkcji na pierwszym ekranie.JPK_VAT faktury zakupu

Tabela DBF z fakturami zakupu. Uzyskamy dostęp do tego widoku po włączeniu odpowiedniej funkcji na pierwszym ekranie.Struktura JPK_VAT utworzona z tabeli DBF

Gotowa struktura XML dokumentu JPK_VAT utworzona na podstawie załadowanych danych z pliku DBF.Generowanie plików JPK na podstawie tabel DBF
  • Przycisk [Zapisz Xml] - umożliwia zapis JPK do wskazanego pliku.
  • Przycisk [Zapisz do bazy] - umożliwia zapis JPK bezpośrednio do bazy danych programu, do listy [Rejestr plików JPK]


Generowanie plików JPK na podstawie tabel DBF

Informacja podsumowująca zapis JPK do bazy.Rejestr plików JPK utworzony z tabel DBF

Widok listy [Rejestr plików JPK] po wykonaniu importu. Dokument został automatycznie dodany i jest gotowy do podpisania oraz wysłania do bramki Ministerstwa Finansów.

Generowanie plików JPK na podstawie tabel DBF jest wygodnym i szybkim sposobem na przygotowanie danych przez programistów posiadających jeszcze stare programy, które nie będą mogły obsługiwać bezpośrednio dokumentów JPK.Zapoznaj się z następnym dokumentem Opis struktury tabeli JPK_VAT.DBF.